Dariusz Loranty i jego doświadczenie w pracy negocjatora policyjnego. Reportaż "Benek" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 19.12.2023 08:00
Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 16:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dariusz Loranty, 2019 r.
Dariusz Loranty, 2019 r. , Autor - PAP/Andrzej Rybczyński
Jak przekonać terrorystę samobójcę, przestępcę, osobę grożącą zabójstwem, do odstąpienia od swoich zamiarów? Tajniki służby dochodzeniowo-śledczej ujawnia w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego Dariusz Loranty - oficer policji, dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych, który w policji służył od 1992 roku. Negocjacje, które prowadził, nie zawsze kończyły się sukcesem. 
  • Dariusz Loranty jako dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych KSP pracował przy ok. 50 porwaniach dla okupu. Odpowiadał za negocjacje ze sprawcami wymuszeń, samobójcami.
  • Jest współtwórcą nowatorskiej koncepcji negocjacji policyjnych. 
  • Od 2011 jest biegłym sądowym z zakresu terroru kryminalnego oraz negocjacji policyjnych i kryzysowych, a także mediatorem sądowym ds. karnych.

Negocjator policyjny 

Porwania dla okupu, wymuszenia, a nawet zabójstwa, terror spożywczy - czyli szantażowanie szefa jednej z największych firm tej branży Hortexu czy sieci handlowej Geant - negocjacje z terrorystą i z samobójcą - to tylko niektóre doświadczenia jednego ze znanych w kraju negocjatorów policyjnych - Dariusza Lorantego. 

Jest on współtwórcą nowatorskiej koncepcji negocjacji policyjnych jako elementu taktyki zwalczania terroru kryminalnego, wymuszeń rozbójniczych i uprowadzeń osób, ekspertem Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych CIRSA (Central European Institute of Research and Strategic Analysis). To także absolwent szkolenia policyjnego FBI, który do służby trafił - jak podkreśla z rozsądku - za chlebem. Nie widząc przyszłości w rodzinnym mieście w woj. świętokrzyskim, zdecydował się szukać pomysłu na siebie w Warszawie.

Po pierwszych próbach prowadzenia biznesu postanowił na początku lat dziewięćdziesiątych wstąpić do policji. Były to czasy, gdy do tej służby nie garnęło się zbyt wielu. To lata działalności gangów, które korzystając z niedoborów kadrowych w policji, jej niedofinansowania i prawa nieprzystającego do realiów rodzącego się w Polsce kapitalizmu i przestępczości, rozwijały niemal bezkarnie swoją działalność.


nadkom. Dariusz Loranty - negocjator policyjny nadkom. Dariusz Loranty - negocjator policyjny, fot. M. Baranowski 

Wykorzystanie cech osobowościowych w pracy 

Dariusz Loranty opisuje m.in. emocje związane z przekazywaniem łupu gangowi tzw. obcinaczy palców, cieszącej się złą opinią i budzącą przerażenie grupie mokotowskiej. W przypadku porwania dla okupu obywatela Indii starania o jego uwolnienie skończyły się porażką. Ciała Hindusa nie odnaleziono do dziś.

Bohater reportażu swoje wrodzone zdolności, charakter i styl "swojskiego chłopaka" ze świętokrzyskiego wykorzystywał z powodzeniem w swojej pracy. Dowodzą tego bezspornie negocjacje, jakie prowadził z szantażystami prezesa międzynarodowej sieci sklepów czy giganta na rynku spożywczym.


POSŁUCHAJ

31:27

"Benek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Jedynka)

 


W reportażu wykorzystano część policyjnych nagrań rozmów przeprowadzanych z przestępcami, które są wykorzystywane przy szkoleniu służb dochodzeniowo śledczych i negocjatorów.

Czytaj także:


Tytuł reportażu: "Benek" 

Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski 

Data emisji: 19.12.2023 

Godzina emisji: 1.15

ans

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.